Ihanaa äitienpäivää kaikille meille 💖. Jos et ole äiti, niin sinulla on tai on ollut äiti. Kaikki meistä ymmärtävät, miten merkittävä rooli äidillä parhaimmillaan voi olla ihmisen elämässä. Minä olen kahden aikuisen lapsen äiti ja oma äitini on menehtynyt pari vuotta sitten.
Tänään sää oli herkullisen keväinen, vaikka paikallaan oleminen tuntuikin välillä viluiselta. Siirtyminen pihatuolilta puutarhatöihin sai kropan lämmön kohoamaan ja vilun katoamaan.
Ulkoilin melkein koko päivän. Luin kirjaa, tein puutarhatöitä, luin taas kirjaa ja lähdin lammelle katsomaan vesielämää. Tein lisää puutarhatöitä ja luin vielä kirjaa. Söimme välissä ja vielä lähdin lammelle tiirailemaan lammen eläimiä. Siitä onkin kulunut aikaa, kun viimeksi olen viettänyt näin paljon aikaa ulkoilmassa.
Lammella asuvat tällä hetkellä laulujoutsenpari ja telkkäpari. Niiden lisäksi lammella asustaa vesimyyriä. Niitä on hieman vaikeampi saada kuvaan, ne eivät näytä viihtyvän julkisuudessa.
Tässä muutamia tämän viikonlopun kohtaamisia vesimyyrän kanssa.
Miten sinun viikonloppusi kului?
Miltä toukokuu maistuu?
Upeita kuvia taas! Toka kuva on hassu.
VastaaPoistaViikonloppu kului kotia raivatessa ja viedessä romuja hetken kadun varressa olevalle roskalavalle. Vähän kokkailua ja hieman kutomista. Siinäpä se. Aurinkoista alkanutta viikkoa!
Kiitos, Stansta!
PoistaToka kuva on peseytymistilanteesta, mutta näyttää yksinään aika vekkulilta 🤭
Ihanalta kuulostaa viikonloppusi 💖
Upeat kuvat. Ihanaa viikkoa Susanna.
VastaaPoistaKiitos, Anne 💖
PoistaVarsin kuvauksellinen malli. Upeat kuvat.
VastaaPoistaKiitos, Sami! 🥰
PoistaToukokuu on hieno. Jotain uutta joka päivä.
VastaaPoistaKiitos, RH!
PoistaIhan parasta aikaa minunkin mielestäni.
Kesäkuun alku on mahtavaa poikasaikaa, riemu jatkuu onneksi silloinkin 🌼🥳
Upeat kuvat!
VastaaPoistaToukokuu näyttää vihdoinkin kauniilta. Koivun siitepölyä on niin turkasen paljon, että aloin välttelemään ulkoilua. Katselen terassilta ja ikkunasta päivän viherryksen astetta :)
Kiitos, rouva Kepponen!
PoistaKoivu on nyt vahva ja äkäinen, huomaan sen itsekin hyvistä lääkkeistäni huolimatta. Toivottavasti tilanne paranee pian ja pääset taas ulkoilmaan 🌼
En ole tiennytkään, että vesimyyriä on olemassa. Kiitos tiedosta ja upeista kuvista.
VastaaPoistaKiitos, Marja!
PoistaVesimyyrät eivät ole helppoja havaintoja, mutta kun näkee yhden, lähellä on usein muitakin 🎈
Oi ei, miten hienot kuvat olet onnistunut nappaamaan vesimyyristä! Näyttää jopa söpöiltä. Kun asuimme 1980-luvulla samaisen joen rannalla, jonka lähellä on nykyinen kotini, joessa asusteli vesirottia. Ne ei olleet söpöjä, etenkään kun ne välillä vilistivät pihassa. Minulla oli vauva vaunuissa nukkumassa, pelkäsin aina että ne kiipeävät vauvan kimppuun, oli pakko seistä ikkunassa vahtimassa.
VastaaPoistaVarmaan rottia on vedessä vieläkin, en vaan välitä mennä tutkimaan :D
Kiitos!
PoistaYmmärrän hyvin, ettei vesimyyrän läheisyys voi aina tuntua viehättävältä. Vesimyyrän ravinto on pääsääntöisesti kasvisruokaa. Ne ovat myös arkoja ja sukeltavat piiloon nopeasti pienenkään häiriön uhatessa.
Tuo Anonyymi olin muuten minä, Hanni. Nyt näyttää naama näkyvän, ekassa kommentissa ei.
PoistaHienot kuvat. En ole koskaan nähnyt vesimyyrää.
VastaaPoistaKiitos, Maarit!
PoistaSinä onnistuit sittenkin kuvaamaan vesimyyrän puuhia. Onnittelut!
VastaaPoistaHieno äitienpäivä, ehkä erilainen kuin joskus aiemmin. Ulkoilut paljon ja sait käyttää runsaasti aikaa myös omiin toimiisi; teit sitä, mikä tuntui mukavalta.
Kiitos, Sirpa!
PoistaOlet kyllä taiturivalokuvaaja. Ihanat kuvat ja onpas mielenkiintoinen kuvattava.
VastaaPoistaKiitos, Enkuli 💖
Poista